Rendeletek - Tivadar Község Honlapja





Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Rendeletek

Önkormányzat
K I V O N A T
Tivadar Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2020. október 16.-án megtartott ülésének jegyzőkönyvéből

Tivadar Község Önkormányzat Képviselő-testületének
10/2020. (X. 19.)  Önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezési tevékenységről
Tivadar Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. § 1. pontjában, valamint a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Tetv.) 6. § (4) bekezdésében és a 41. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján – a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: végrehajtási rendelet) rendelkezéseire is figyelemmel – a temetőkről és a temetkezésről a következő rendeletet alkotja:
1. §
A rendelet hatálya
(1) A rendelet területi hatálya a Tivadar község közigazgatási területén működő az ingatlan-nyilvántartásban a Tivadar 64/2. és Tivadar 68/1. helyrajzi számú köztemetőre terjed ki.
(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a köztemetők fenntartását, üzemeltetését, továbbá a temetkezési szolgáltatást végző személyekre, szervezetekre, a temetkezési szolgáltatások igénybe vevőire, valamint mindazokra a természetes és jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik a köztemetőkön belül bármilyen tevékenységet végeznek, vagy a köztemetőkben tartózkodnak.
2. §
Értelmező rendelkezések
E rendelet alkalmazásában:
a) Köztemető: a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Tetv.) 3. § b) pontjában meghatározott köztemető.
b) Temetési hely: a Tetv. 3. § d) pontja szerinti temetési hely.
c) Kegyeleti közszolgáltatás: a Tetv. 3. § h) pontja szerinti, a köztemető fenntartását, továbbá üzemeltetését magába foglaló egyéni és közösségi kegyeleti célú, az elhunyt emlékének megőrzésére irányuló önkormányzati tevékenységek összessége.
d) Temetkezési szolgáltató: a Tetv. 25. § (1) bekezdésében meghatározott egyes temetkezési szolgáltatási tevékenységeket vagy azok összességét végző szolgáltató.
3. §
A köztemetők fenntartása és üzemeltetése
(1) A Tivadar község közigazgatási területén elhelyezkedő köztemető Tivadar Község Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) tulajdonát képezik.
(2) Az Önkormányzat saját feladat ellátása keretében gondoskodik a köztemető (a továbbiakban: temetők vagy köztemetők) fenntartásáról és üzemeltetéséről.
(3) A feladat ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet a képviselő-testület az önkormányzat éves költségvetésében biztosítja.
4. §
A temetők rendeltetésszerű használatához szükséges tárgyi és infrastrukturális feltételek
(1) A köztemetőben az Önkormányzat feladata a tárgyi és infrastrukturális feltételek biztosítása, így különösen a temető rendeltetésszerű használatához szükséges építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális létesítmények, valamint a közcélú zöldfelületek karbantartása, szükség szerinti felújítása és gondozása.
(2) A jogszabályi rendelkezésekkel összhangban az Önkormányzat a temetők rendeltetésszerű használata érdekében biztosítja:
a) a temetőhöz vezető útnak és a sírhelytáblákat (parcellákat) összefogó úthálózatnak a gépjárművel való járhatóságát,
b) a temető bekerítését,
c) a hulladéktárolót,
d) a vízvételi lehetőséget,
e) a ravatalozót,
f) a ravatalozóba kiszállított holttest ideiglenes tárolását és hűtését szolgáló hűtőkamrát,
g) a nyilvános illemhelyet,
h) a temető közcélú zöldfelületének – rendeltetésének és a hely jellegének megfelelő – karbantartását.
5. §
A temetési helyek kialakításának, nyilvántartásának szabályai
(1) A köztemető belső kialakításának rendjét, az egyes parcellák felhasználásának módját, idejét temetőrendezési tervben kell meghatározni. A terv térképet (vázrajzot) is tartalmaz, amelyen a temető egyes területei beazonosíthatóak. A térképen fel kell tüntetni, hogy mely sírhelytáblák, sorok milyen temetési helyek céljára vannak fenntartva.
(2) A temetőtérkép a ravatalozó bejáratánál kerül kifüggesztésre.
(3) A köztemetőt sírhelytáblákra (parcellákra) kell felosztani. A sírhelytábla a temetőrendezési tervben megjelölt olyan temetőrész, amely a nyugvási időt követően kiüríthető és temetés céljára ismételten igénybe vehető. A sírhelytáblákat sorszámozni kell, azokról külön-külön nyilvántartást kell készíteni.
(4) A sírhelytáblákat számozott sorokra, azon belül sorszámozott sírhelyekre kell felosztani. A díszsírhelyeket és a sírbolthelyeket külön kell jelölni. A sírhelytábla számozását a helyszíneken is fel kell tüntetni.
(5) A temetőben – a kegyeleti jogok gyakorlása céljából – a temetési helyekről az üzemeltető nyilvántartást vezet (temető nyilvántartó könyv, sírboltba történő temetkezés esetén sírboltkönyv).
(6) A temető nyilvántartó könyv a következő adatokat tartalmazza: folyószám, a temetés (urnaelhelyezés vagy a hamvak szétszórásának) napja, az elhalt természetes személyazonosító adatai, legutolsó lakóhelyének a címe, az elhalálozás időpontja, a sírhelytábla, sírhelysor, temetési hely száma, valamint az eltemettető, illetve a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy neve, lakcíme, és a síremlékre vonatkozó bejegyzések.
(7) A sírbolt könyvet a nyilvántartó könyvvel megegyező tartalommal kell vezetni a sírbolt számának feltüntetésével. A sírbolt könyvbe be kell jegyezni a sírbolt felett rendelkezni jogosult személynek a sírboltra vonatkozó rendelkezéseit is.
(8) A nyilvántartásban szereplő adatokról a temető üzemeltetője erre vonatkozó kérés esetén az eltemettető és a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy részére tájékoztatást nyújt. Ezen kívül a nyilvántartásokba betekinteni kizárólag az Önkormányzat, valamint az általa felhatalmazott munkatársai, valamint az ellenőrzést végző hatóság jogosult.
6.§
Temetési helyek
(1) Temetni, illetőleg az elhamvasztottak maradványait tartalmazó urnákat elhelyezni csak temetkezés céljára kijelölt területen szabad.
(2) Temetkezésre használt helyek:
a) Koporsós temetés sírhely esetén:
  1. Egyes sírhely: egy koporsó     befogadására alkalmas temetési hely. Egyes sírhelyre mélyített sír esetén     ugyanazon temetési helyre még egy koporsó, továbbá négy urna temethető.
  2. Kettős sírhely: két egymás     melletti koporsó befogadására alkalmas temetési hely. Kettős sírhelyre     mélyített sír esetén ugyanazon temetési helyre még két koporsó, továbbá     nyolc urna temethető.
b) Hamvasztásos temetés esetén:
ba) Urnasírhely: a hamvakat tartalmazó urnák földbe temetésére szolgáló temetési hely.
bb) Urnafülke: föld feletti építményből álló, hamvakat tartalmazó urnák elhelyezésére szolgáló temetési hely. Egy urnafülke maximum kettő darab urna elhelyezésére szolgál.
(3) A sírhelyeket a temetés alatt álló sírhelytáblákban folytatólagos sorrendben kell felhasználni.
(4) Az urnasírhelyek részére – az egységes nyilvántartás és gondozás céljából – az Önkormányzat a temetők területén meghatározott sor(oka)t jelöl ki.
(5) Temetési hely megjelölésére sírjel használható, illetőleg létesíthető. A sírjellel az rendelkezik, aki a temetési hellyel rendelkezik.
(6) A temetési helyen túlterjeszkedő, közízlést sértő, vagy oda nem illő felirattal ellátott sírjelet elhelyezni nem szabad. E szabályt a meglévő sírjelek felújításánál is alkalmazni kell.
7. §
A temetési helyek méretei
(1) A sírhelyek méretei:
a) egyes sírhely: hossza 2,1 m, szélessége 0,9 m, mélysége legalább 2 méter,
b) kettős sírhely: hossza 2,1 m, szélessége 1,9 m, mélysége legalább 2 méter,
c) urna földbetemetés hossza 0,6 m, szélessége 0,6 m, mélysége 1,0 méter.
(2) A sírok egymástól való legkisebb távolsága 0,6 m, a sírsorokat egymástól 1,0 méter távolságra lehet elhelyezni. A sírhely táblák között 5,0 méter széles utat kell biztosítani. Az egyes sírhelyen a sírdomb felhantolása nem kötelező, a sírhalmok megengedhető magassága legfeljebb 0,6 méter lehet.
(3) A sírgödröt kifalazni (kibetonozni) tilos.
(4) Koporsós rátemetés esetén a sírgödröt úgy kell mélyíteni, hogy a felülre kerülő koporsó aljzata legalább 1,6 méter mélységbe kerüljön. A sírgödröt az üzemeltető hozzájárulásával természetes - a talajban lebomló - anyaggal burkolni lehet.
(5) Urnafülke esetében az urnát befogadó belső méret legalább 30x30 cm.
8. §
Síremlék
(1) Síremléket csak a nyilvántartási könyvbe bejegyzett eltemettető, vagy az általa felhatalmazott személy állíthat vagy távolíthat el.
(2) Síremléket felállítani, felújítani, átépíteni, lebontani és elszállítani, azzal rendelkezni csak a temető üzemeltetőjének történt előzetes írásbeli bejelentést követően lehet. A bejelentésnek tartalmaznia kell a síremlék és tartozékai tervét (vázrajzát), valamint a munkálatokkal igénybevett területet érintő beavatkozásokat. A bejelentést a temetési hely felett rendelkezni jogosult vagy annak megbízottja nyújthatja be, a munkák megkezdése előtt legalább 5 (öt) nappal.
(3) A síremléket szilárd alapra kell helyezni. A síremlék nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet. Kegyeletet vagy közízlést sértő síremléket felállítani tilos.
(4) A síremlék szabályos felállítását, vagy a bejelentett egyéb munkálatok elvégzését az üzemeltető köteles ellenőrizni.
(5) A temetési helyen felállított síremlék megfelelő, a temető látogatók testi épségét nem veszélyeztető műszaki állapotáról gondoskodni a temetési hely felett rendelkezni jogosult kötelessége.
9. §
A temetési helyek feletti rendelkezési jog, a temetési helyek használati ideje
(1) A temetési hely felett – a Tetv.-ben meghatározott kivétellel – az rendelkezik, aki megváltotta. Több azonos jogállású örökös esetén - ellenkező megállapodásuk hiányában - a rendelkezési jog kizárólag együttesen gyakorolható.
(2) A rendelkezési jog gyakorlása a temetési helyre helyezhető személyek körének meghatározására, síremlék, sírjel állítására és mindezek gondozására terjed ki.
(3) A temetési hely újraváltásában elsőbbséget élvez az eltemettető, halála esetén pedig a törvényes öröklés rendje szerint soron következő közeli hozzátartozója.
(4) A sírhelyek, urnasírhelyek, urnafülkék feletti rendelkezési jog időtartama (használati idő) a megváltástól számítva 25 évre szól. Rátemetés esetén az utolsó koporsós rátemetés napjától, kettős sírhely esetén az utolsó koporsós temetés napjától számított 25 év, azzal, hogy az eredeti és az új lejárati idő közötti időtartamra meg kell fizetni az időarányos megváltási díjat. Rátemetésnél az urna a koporsós temetési hely használati idejét nem hosszabbítja meg.
(5) A rendelkezési jog (használat joga) – a temető üzemeltetőjének előzetes engedélyével – a jelen rendeletben meghatározottaknál hosszabb időtartamra is megváltható.
(6) A sírhelyek, urnasírhelyek, urnafülkék további használatának joga az eredetivel azonos időtartamra ismételten megváltható, kivéve, ha a temetkezésre használt területet az Önkormányzat más célra kívánja felhasználni. Ez esetben a megváltási díj időarányos része visszatérítésre kerül.
(7) A meghosszabbítás megtagadható, ha
a) a temető tulajdonosa a területet átalakítja, vagy más célra kívánja felhasználni;
b) a temetési hely, sírjel nem felel meg a rendeletben foglalt előírásoknak.
(8) A részben vagy teljesen lezárt temetőben a használati idő rátemetés esetén sem hosszabbítható meg.
(9) Megszűnik a rendelkezési jog gyakorlása, ha a használati idő meghosszabbítás hiányában lejár, illetve, ha a temetési hely megszűnik.
(10) A temetési helyre vonatkozó rendelkezési jog a temetési helyből kikerült holttest új temetési helyre történő áthelyezésével, illetve elhamvasztásával is megszűnik, kivéve, ha az urnát ugyanarra a temetési helyre rátemetéssel visszahelyezik. Ha a rendelkezési jog azért szűnik meg, mert a jogosult a holttestet más temetési helyen kívánja eltemetni, a jogosult részére a megfizetett megváltási díj időarányos részét vissza kell téríteni.
10.§
A temetési helyek használatának díja
(1) A temetési helyek használatáért megváltási díjat kell fizetni. A fizetendő díjtételeket a képviselő-testület állapítja meg és azt szükség esetén felülvizsgálja. A temetési hely feletti rendelkezési jog díjának mértékét a jelen rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(2) A megváltási díjat az első megváltás alkalmával a temetési hely felett rendelkezni jogosult vagy az általa megbízott, az újraváltáskor a temetési hely felett rendelkezni jogosult vagy annak örököse, illetve az általa megbízott köteles megfizetni.
(3) Ha a temetési hely nem váltható meg újra, de a hozzátartozó – a használati idő lejárta előtt – a holttestet, hamvakat a kiürítéskor ugyanabban a temetőben, vagy másik köztemetőben levő új temetési helyre helyezi el, az új temetési hely megváltási díja az eredeti temetési hely megváltási árának időarányos összegével csökken.
(4) Ha a használati idő leteltét követően az egyéb temetkezési helyeket 3 éven belül ismételten nem váltják meg, az üzemeltető jogosult azt minden megtérítési igény nélkül újból felhasználni.
(5) A temetési helyek magánforgalomban adás-vétel tárgyát nem képezhetik.
(6) Ha a temetési hely felett rendelkezni jogosult bejelenti, hogy a megváltott, de még fel nem használt temetési helyet nem kívánja igénybe venni, úgy a használati díj időarányos részét – a visszatérítéskor érvényben levő díjtételek alapul vételével – vissza kell téríteni.
(7) A megváltott, de fel nem használt temetési helyről érvényesen csak a temetők üzemeltetőjénél tett írásbeli nyilatkozattal lehet lemondani.
11. §
A temetők működésének rendje
(1) A temetők nyitvatartási ideje:
a) április 1-től – október 31-ig: naponta 7.00 órától 19.00 óráig
b) november 1-től – március 31-ig: naponta 8.00 órától 16.00 óráig tart.
Ettől eltérni csak a Mindenszentek és halottak napját megelőző és követő 5 (öt) napon lehet.
(2) A nyitvatartási idő alatt a temetőket bárki korlátozás nélkül látogathatja, a nyitvatartási idő után a temetőket a temetőlátogató közönség külön felszólítás nélkül köteles elhagyni.
(3) A temető nyitvatartási időnek megfelelő nyitásáról, zárásáról a temető üzemeltetője gondoskodik.
(4) A temetési helyek látogatását csak rendkívüli esetben, így különösen fakivágás, útkészítés, exhumálás esetén, és kizárólag a munkavégzés idejéig lehet korlátozni.
(5) 10 éven aluli gyermek a temetőben csak felnőtt személy felügyelete mellett tartózkodhat.
(6) A temető területére – a temetőn belül elhelyezkedő parkolóig történő behajtás kivételével – gépjárművel, motorkerékpárral behajtani, közlekedni tilos. Ez alól kivételt képeznek:
a) a temetkezési tevékenységben résztvevő járművek,
b) a temetők üzemeltetőjének előzetes írásbeli engedélyével a mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkező mozgássérültet, járóképtelen hozzátartozót szállító járművek,
c) a temetők üzemeltetőjének előzetes írásbeli engedélyével munkavégzés céljából behajtó járművek,
d) a megkülönböztető jelzést használó járművek.
(7) A temetők területére kutyát – a vakvezető, terápiás és mozgáskorlátozottakat segítő eb és a fegyveres és rendészeti szervek szolgálati kutyái kivételével – és egyéb állatot bevinni tilos.
(8) A temetőkben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani.
(9) A temető területéről sírkövet, síremléket és fejfát – vagyonvédelmi okból – csak a temető üzemeltetőjének történt előzetes írásbeli bejelentést követően lehet kivinni.
(10) A temetőben lévő sírok, sírjelek, síremlékek, egyéb elhelyezett tárgyak tekintetében őrzési, illetve kártérítési felelősség sem az önkormányzatot, sem az üzemeltetőt nem terheli.
12. §
A növényzet és sírgondozás szabályai
(1) A temetkezési hely birtokosa által a temetőben engedély nélkül végezhető munkák:
a) egynyári vagy évelő lágyszárú dísznövények ültetése, gondozása;
b) olyan fás szárú növények ültetése, amelyek kifejlett állapotban sem érik el a 2 m magasságot;
c) cserepes, vágott- vagy művirág, koszorú elhelyezése, eltávolítása.
(2) A sírokra olyan növényzet ültethető, amely terjedelménél fogva a sírok közötti közlekedést nem gátolja. A megváltott temetési helyen csak az Önkormányzat előzetes írásbeli hozzájárulásával ültethetők 2 méternél magasabbra növő fák, cserjék, bokrok.
(3) A temetési hely jogosultja köteles a temetési hely gondozására, annak gyomtalanítására, valamint köteles gondoskodni arról, hogy a sírhely vagy a sírbolt a temető biztonságos használatát ne veszélyeztesse.
(4) A sírok, sírjelek, síremlékek, sírboltok tisztántartásáról, karbantartásáról, helyreállításáról a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy saját költségén köteles gondoskodni.
(5) Megrongálódott, biztonságos használatot veszélyeztető sírhely, sírjel, síremlék helyreállítására az önkormányzat felhívhatja, élet- és vagyonbiztonság veszélye esetén köteles felhívni a temetési hely felett rendelkezni jogosult személyt, valamint az életet is fenyegető közvetlen veszélyhelyzetet köteles megszüntetni a rendelkezni jogosult költségére.
(6) Amennyiben a rendelkezni jogosult személy ennek felhívásra sem tesz eleget, az Önkormányzat a temetési helyre a további temetkezést megtilthatja, illetve a sírjel, síremlék, sírbolt eltávolítását elrendelheti.
(7) A temetőben csak a temetési helyek, síremlékek díszítésére szolgáló, a kegyeleti jelleget nem sértő tárgyak (virágok, koszorúk, vázák, mécsesek, gyertyák stb.) helyezhetők el.
(8) Mécsesek, gyertyák gyújtása esetén a tűzveszély elkerüléséhez szükséges intézkedéseket annak kell megtennie, aki a mécsest, gyertyát meggyújtotta.
(9) A temetési hely gondozása úgy végezhető, hogy az ne sértse más elhunyt hozzátartozójának, illetve a látogatóknak a kegyeleti érzéseit és ne akadályozza azokat a sírgondozásban.
(10) A temetési hely gondozása során a szomszéd temetési hely nem sérülhet.
(11) A temetési helyek gondozása során keletkező hulladék a temetési helyen, a temetési helyek között nem tárolható. A koszorú-, virág és egyéb növényhulladékot a kihelyezett hulladékgyűjtő konténerben kell elhelyezni.
13. §
A temetőkben történő munkavégzés szabályai
(1) A sírok gondozásán, díszítésén kívül minden egyéb tevékenységet a temetési hely felett rendelkezni jogosult vagy az általa megbízott személy köteles bejelenteni.
(2) A munkavégzés előzetes bejelentésének hiányában az Önkormányzat a temető területére munkavégzés céljából történő belépést megtilthatja.
(3) A munkálatok elvégzését az Önkormányzat jogosult és köteles is ellenőrizni.
(4) A bejelentés hiányában végzett munka egyszeri írásbeli felszólítást, majd ezt követően a temetőben való munkavégzés megtiltását vonja maga után.
(5) A bejelentés hiányában végzett munkálatok vagy attól való eltérés esetén, illetve a 12. §-ban foglalt kötelezettség elmulasztása esetén az üzemeltető
a) a temetési hely birtokosát megfelelő határidő tűzésével felhívja a sérelmes állapot megszüntetésére,
b) a felhívás eredménytelensége esetén a szükséges munkát elvégzi vagy elvégezteti, és annak költségeit áthárítja a temetési hely birtokosára.
(6) A temetőben pad csak az Önkormányzat írásbeli hozzájárulásával a közlekedés és a szomszédos sír megközelítésének akadályozása nélkül helyezhető el.
(7) Az engedély nélkül elhelyezett padokat az Önkormányzat felszólítására a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy, illetve az elhelyező köteles eltávolítani. Amennyiben a felszólítás ellenére az eltávolítás nem történik meg, az Önkormányzat eltávolíthatja és az eltávolítás költségeit a temetési hely felett rendelkezni jogosult személlyel, illetve az elhelyezővel megtéríttetheti.
(8) A köztemető tisztasága és rendje érdekében sír áthelyezések, új síremlék állítása miatt - vagy más módon - feleslegessé vált sírjelek, sírkőmaradványok elszállításáról a temetési hely feletti rendelkezési jog jogosultja 10 (tíz) napon belül köteles intézkedni. Amennyiben a felszólítás ellenére az eltávolítás nem történik meg, az Önkormányzat eltávolíthatja és az eltávolítás költségeit a temetési hely felett rendelkezni jogosult személlyel, illetve az elhelyezővel megtéríttetheti.
(9) A temetőben munkájukat végző vállalkozók tevékenységükkel a szertartások rendjét nem zavarhatják, a látogatók kegyeleti érzéseit nem sérthetik, a szomszédos sírokban és a temető infrastrukturális létesítményeiben kárt nem okozhatnak.
(10) Vasárnap és ünnepnapon a temetőkben – a temetkezési szolgáltatók és az üzemeltető kivételével – vállalkozók által munka nem végezhető.
(11) A temetőkben végzett vállalkozási tevékenység során keletkezett hulladék elszállításáról és a tevékenység végzése során igénybevett terület eredeti állapotának megfelelő helyreállításáról a vállalkozó a munkák elvégzését követően haladéktalanul gondoskodni köteles.
14. §
Temetkezési szolgáltatások
(1) A köztemetőben a temetkezési szolgáltatásokat az a temetkezési szolgáltató látja el, amely rendelkezik a tevékenység végzésére jogosító engedéllyel, eleget tesz a vonatkozó szakmai, hatósági és közegészségügyi előírásoknak.
(2) Az Önkormányzat és a temetkezésben érintett más vállalkozók kötelesek egymással együttműködni. Az Önkormányzat a temetkezési szolgáltatók között köteles az egyenlő bánásmód követelményét megtartani.
(3) Temetkezési szolgáltatási tevékenység a Tetv. 25. § (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban:
a) a temetésfelvétel;
b) az elhunytnak a kegyeleti igényeknek megfelelő temetésre való – az egészségügyi szolgáltató halottkezelési körébe nem tartozó és az egészségügyi intézményeken kívül végzett – előkészítése;
c) a temetéshez szükséges kellékekkel való ellátás, ideértve az eltemettető felé történő értékesítést is;
d) a ravatalozás;
e) a sírhely megnyitása és visszahantolása;
f) a sírba helyezés;
g) a halottszállítás;
h) a hamvasztás és az urnakiadás;
i) az urnaelhelyezés;
j) a hamvak szórása;
k) az exhumálás;
l) az újratemetés.
(4) A temetés módjára, illetve a hamvasztásra az elhunytnak életében tett nyilatkozata, ennek hiányában a temetésről (hamvasztásról) gondoskodó személy rendelkezése az irányadó.
(5) A rendelkezési jogosultságot az Önkormányzat csak akkor köteles vizsgálni, ha azzal kapcsolatosan kifogást jelentettek be. Ha a jogosultságot az Önkormányzat nem tudja megállapítani, akkor a jogosultságot megállapító bírósági döntésig a halott nem temethető el.
(6) A temetkezési szolgáltató a tevékenység ellátása során köteles az eltemettetőnek a temetési szertartásra vonatkozó rendelkezését – az egyházi temetések esetén az egyházi szertartás rendjének megfelelően – tiszteletben tartani.
(7) A temetkezési szolgáltató a temetés során csak a jogszabályi előírásoknak megfelelő kelléket és cikket használhat fel, valamint olyan ravatalozást, illetve szertartást rendezhet, amely nem sérti a közízlést és a kegyeleti etikai normákat.
(8) A temetések során a ravatalozó igénybevétele kötelező. A ravatalozó nyitásáról/zárásáról, tisztításáról, karbantartásáról az Önkormányzat köteles gondoskodni.
(9) A ravatalozóhelyiséget a temetés előtt egy órával az üzemeltető bocsátja a temetést végző temetkezési szolgáltató rendelkezésére. A ravatalozási munkálatok közben keletkezett szennyeződések eltakarítása a temetést végző temetkezési szolgáltató feladata.
(10) A gyászoló hozzátartozók a ravatalozóban a szertartás megkezdése előtti egy óránál korábban nem tartózkodhatnak. A ravatalozóhelyiség kizárólag a temetési szertartások ideje alatt látogatható. A ravatalozóban mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani.
(11) A temetkezési szolgáltatást végzők tevékenységük során kötelesek méltó magatartást tanúsítani, a munkálatokat a kegyeleti igényeknek megfelelő öltözetben kötelesek végezni.
(12) Az Önkormányzat köteles együttműködni a temetkezésben érintett más szolgáltatókkal, hatóságokkal.
15. §
Az üzemeltető feladatai
(1)A köztemető mindenkori üzemeltetője:
a) biztosítja az eltemetés (urnaelhelyezés) feltételeit, ideértve a temetési helyre való első temetést megelőzően a sírhely kiásásáról (sírásás) való gondoskodást;
b) biztosítja a ravatalozó, tárolók és hűtők, valamint a temető egyéb közcélú létesítményei (infrastruktúra) karbantartását, és működteti azokat;
c) gondoskodik a temetőbe kiszállított elhunytak átvételéről, és biztosítja a temető nyitását, zárását;
d) kijelöli a temetési helyeket;
e) összehangolja a temetéseket;
f) összehangolja a temetői létesítmények, így különösen a ravatalozó használatával kapcsolatos temetkezési szolgáltatói tevékenységeket, szervezési intézkedésekkel elősegíti a temetés és az urnaelhelyezés zökkenőmentes lefolytatását;
g) megőrzi a nyilvántartó könyveket, sírbolt könyveket;
h) tájékoztatja a temetőlátogatókat;
i) elvégzi a temető és létesítményeinek tisztán tartását, az utak karbantartását, síkosság mentesítését és a hó eltakarítást;
j) összegyűjti és elszállítja a hulladékot;
k) gondoskodik az ügyfélfogadásról,
l) gondoskodik a temető rendjének betartásáról és betartatásáról.
(2) Az Önkormányzat a temető létesítményeinek használatáért, valamint az általa biztosított szolgáltatásokért a jelen rendelet 2. mellékletében meghatározott díjtételek felszámítására jogosult.
(3) A panaszügyintézés az Önkormányzat feladata. Az ügyfél a panaszt írásban vagy szóban az temetőgondnoknál teheti meg. Függetlenül a panasz jellegétől a panaszt minden esetben ki kell vizsgálni és a visszajelzést írásban kell megtenni. A szóbeli panaszt minden esetben írásban rögzíteni kell.
16. §
Záró rendelkezések
(1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.
(2) Hatályát veszti Tivadar Község Önkormányzat Képviselő-testületének a temetőkről és a temetkezésről szóló 3/2001. (VI. 25.) önkormányzati rendelete.
Tivadar, 2020. október 16.
                            Danó Sándor                                                           Dr. Fedics István
                           polgármester                                                                   jegyző
1. melléklet a 10/2020. (X. 19.) Önkormányzati rendelethez
Megváltási díjak
a temetési hely feletti rendelkezési (használati) jog díjai
   
Temetési hely megnevezése
     
Rendelkezési jog időtartama (használati idő)
     
Megváltási díj
     
Egyes  sírhely
     
Betemetés  napjától számított 25 év
     
3.000,-  Ft + ÁFA
     
Egyes  sírhelyre mélyített sír esetén ugyanazon temetési helyre további koporsó  elhelyezése
     
Rátemetés  napjától számított 25 év
     
6.000,-  Ft + ÁFA
     
Kettős  sírhely
     
Betemetés  napjától számított 25 év
     
3.000,-  Ft + ÁFA
     
Kettős  sírhelyre mélyített sír esetén ugyanazon temetési helyre további koporsó elhelyezése
     
Rátemetés  napjától számított 25 év
     
6.000,-  Ft + ÁFA
     
Urnasírhely
     
Betemetés,  rátemetés napjától számított 25 év
     
3.000,-  Ft + ÁFA
     
Urnafülke
     
Elhelyezés  napjától számított 25 év
     
10.000,-  Ft + ÁFA
     
Urnafülkébe  további urna elhelyezése
     
Elhelyezés  napjától számított 25 év
     
10.000,-  Ft + ÁFA
 
Az önkormányzati rendelet 2020. október 19. napján a helyben szokásos módon kihirdetésre került.
___________________________________________________________________________
A kivonat hiteléül:
                                              
Tivadar Község Önkormányzata Képviselő-testületének
14/2017 (XI.29.) önkormányzati rendelete
a helyi adókról
Tivadar Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és h) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § Tivadar Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat)
a) építményadót,
b) helyi iparűzési adót,
c) magánszemélyek kommunális adóját,
d) idegenforgalmi adót
d) telekadót
vezet be.
2. § Az adó alanya a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényben (a továbbiakban: Htv.) adóalanyként meghatározott személy.
3. § Az adókötelezettség keletkezésére, változására és megszűnésére a Htv. rendelkezései az irányadók. Az adókötelezettség keletkezéséről, változásáról és megszűnéséről az adózás rendjéről szóló 2017. évi XCL. törvényben, valamint az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi XCL. törvényben előírtak szerint bevallást kell tenni.
2. Építményadó
4. § Az adó tárgya a Htv. 11. §-ában és 11/A. §-ában foglalt adótárgy.
 
5. § Az adó alapja az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete.
6. § Az adó éves mértéke az 5. § szerinti adóalap után 400 Ft/m2.
7. § (1) A Htv.-ben meghatározottakon túl mentes az építményadó megfizetése alól:
a.)    garázs, gépjárműtároló,
b.)    melléképület,
c.)    pince,
d.)    üvegház
e.)    hűtőház
f.)     présház, rendeltetésétől függetlenül,
g.)    istálló rendeltetésétől függetlenül,
h.)    szállásépület
i.)      kereskedelmi egység, amennyiben az építményben nem idényjellegű vállakozási tevékenységet folytatnak
j.)      lakás.
.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott építményadó alóli mentességi okok bármelyikének fennállása esetén az adóalany mentesül a bejelentés tételi kötelezettsége alól a mentességet élvező adótárgyakra vonatkozóan.
3. Telekadó
8.  § Az adó tárgya a Htv. 17. §-ában foglalt adótárgy.
9. § Az adó alapja a telek m2-ben számított területe.
10. § Az adó éves mértéke a 15.§ szerinti adóalap után 200 Ft/m2 minden egész m2 után.
Adómentesség
11. §    Mentes a telekadó fizetési kötelezettség alól:
minden olyan telek, amely lakóház építésére alkalmas, és területe meghaladja a 600 m2, ide nem értve az üdülő építésére alkalmas telkeket.
4. Magánszemélyek kommunális adója
12. § Az adó tárgya a Htv. 11. és 17. §-ában foglalt adótárgy.
13. § Az adó alapja a Htv. 11. és 17. §-ában foglalt adótárgy tulajdonjoga, vagyoni értékű joga vagy nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti joga (a továbbiakban: lakásbérleti jog).
14. § Az adó éves mértéke a Htv. 11. és 17. §-ában foglalt adótárgyanként vagy lakásbérleti jogonként 2.000 Ft.
15. § (1) Mentes a magánszemélyek kommunális adója alól
a) minden nem lakás céljára szolgáló épület és épületrész
b) az építményhez tartozó teleknek az a része, mely a helyben szokásos mértéket, azaz az 12.000 m2
   nem haladja meg
c) minden beépítetlen belterületi földrészlet, mely a 10.000 m2 nem haladja meg.
(2) Mentes a magánszemélyek kommunális adója megfizetése és a bevallás megtétele alól a
magánszemély adóalany, azon lakással vagy üdülőnek nem minősülő ingatlannal összefüggésben, amely után építményadó- vagy telekadó-kötelezettsége áll fenn, függetlenül attól, hogy ezen adónemek megfizetése alól mentesül-e vagy megilleti-e adókedvezmény.
5. Idegenforgalmi adó
16 §/1/ Az idegenforgalmi adó alapja –a Htv. 30. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti adókötelezettség esetén a megkezdett vendégéjszakák száma.
/2/ Az idegenforgalmi adó mértéke a Htv. 32. §. a) 1. pontja alapján, személyenként és vendégéjszakánként 100 Ft.
6. Helyi iparűzési adó
17. § (1) Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó éves mértéke a Htv. 39. §-a szerinti adóalap 2,0 százaléka.
(2) Ideiglenes jelleggel végzett, a Htv. 37. § (2) bekezdése szerinti tevékenység esetén az adó mértéke naptári naponként 5.000 Ft.
Mentességek
18. § Foglalkoztatás növeléséhez kapcsolódó adóalap-mentesség illetheti meg a vállalkozót, a Htv. 39/D. §-ban foglaltak szerint.
7. Záró rendelkezések
19. § (1) E rendelet 2018. január 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Tivadar Község  Önkormányzat Képviselő-testületének az építményadóról szóló 12/2010. (XII. 16.) Ökt. rendelete, telekadóról szóló 8/1997/XI.27/ ÖKT számú rendelete, a magánszemélyek kommunális adójáról szóló 11/2002 (XII.12) Ökt. számú rendelete, a helyi iparűzési adóról szóló  14/2003. (XII. 15.) Ökt. rendelete, az  idegenforgalmi adóról 14/1991. (XII. 23.) Ökt. rendelete.
Tivadar Község  Önkormányzata Képviselő-testületének

11/2017 (VIII.14.) önkormányzati rendelete

a helyi népszavazás kezdeményezéséhez szükséges számú választópolgárok számáról


Tivadar Község  Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az európai polgári kezdeményezésről, valamint a népszavazási eljárásról szóló 2013. évi CCXXXVIII. törvény 92. § -ában kapott felhatalmazás alapján az alábbi önkormányzati rendeletet alkotja:


1. §
 Helyi népszavazást a Tivadar község  választópolgárainak 25 %-a kezdeményezhet.

2. §
(1)    Ez a rendelet 2017. augusztus 15-én lép hatályba.




      Danó Sándor                         Dr. Ugron László
polgármester                                      jegyző

a lakáscélú helyi támogatásokról.
 a települési folyékonyhulladék-gazdálkodással összefüggő önkormányzati feladatokról,
különösen a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról
a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről,
a település tisztaságáról


Az üzletek éjszakai nyitva tartásának rendjéről

a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 3/2004. (II. 20.) Ökt.rendelet
módosításáról és egységes szerkezetbe foglalásáról

a helyi zaj- és rezgésvédelmi szabályok megállapításáról 
Tivadars Község Önkormányzata

Elérhetőségeink:
           Cím: 4921 Tivadar ,  Petőfi u. 24.
            Tel: (45) 702-261, (20) 325-7537  
            Fax: (45) 702-375
            Email:
           
tivadar@szamospart.hu

Adatvédelmi felelős: Intellego Extra Kft. (4900 Fehérgyarmat, Gábor Áron utca 3.)
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz